A 2021-es Budapesti Metropolitan Egyetemen (METU) írt szakdolgozatomban a TOP 3-ba belekerült az interjúalanyaim szerint, mint jó kis olvasmány annak, aki vezetőkkel akar dolgozni coachként, de nem volt vezető!
Miről szól a könyv?
- A vezetőről, aki „az emberi kapcsolatok szakértője” ÉS „termelékenységi szakértő” egyben…
- A problémamegoldó vezetőről…
- A vezetőről, aki tudja, miért jó a csapatmunka…
- Az értőn figyelő vezetőről…
- Aki nem használ közléssorompókat… (Mi az? Olvasd el a könyvben! Ha kommunikáció témában tartok tréninget, ezt pl. sokan szokták értékelni, kevésbé ismert fogalom.)
- Hatékony meetingekről…
- Nincs-vesztes módszerről…(konfliktuskezelés)
Dr. Thomas Gordon: Vezetői eredményesség Tréning (V.E.T.) című műve egészen az alapoktól kezdi taglalni a kérdést azzal a kijelentéssel, hogy „a kinevezés még nem tesz vezetővé.” Rávilágít arra, hogy a vezetés sohasem fekete vagy fehér, minden téren egyensúlyt kell tartani a vezetőnek, mert a munkája tele van dilemmákkal.
A könyvet írója sok-sok történettel és esetbemutatással tűzdelte meg és kétségtelen, hogy nagyon részletesen ír egy vezető életében előkerülő problémákról, aggodalmakról, megoldandó feladatokról. Kicsit ijesztő is volt, mikor először olvastam, hogy mennyi területen és szituációban kell helytállnia: legyen hatékony, de empatikus is, oldja meg a konfliktusokat. Képviselje a saját érdekeit is, de csapatát is vigye sikerre. Foglalkozzon az emberrel is, de a szervezettel, a feladatokkal is.
A pszichológus író inkább elgondolkodtat és támpontokat ad, mintsem megkérdőjelezhetetlenül állítana valamit egyes vezetői modellekről.
Azt hiszem…inkább segít feltenni a jó kérdéseket, mintsem hogy mindenre megadná a tökéletes választ.