Szeretetnyelvekről férfiaknak, nőknek és szülőknek
Mindannyian meg tudjuk fogalmazni, mitől érezzük szeretve magunkat. Azonban azt már kevesebben tudjuk, hogy a másik embernek, a párunknak, a gyermekünknek mi az ún. szeretetnyelve. Pedig a szeretetnyelvek ismerete nemcsak a jobb és kölcsönösen érthetőbb kommunikációhoz, de a gördülékenyebb és felszabadultabb mindennapokhoz is hozzásegíthet minket. Ebben a cikkben bemutatom az öt szeretetnyelv legfontosabb jellemzőit, elárulom, hogyan derítheted ki, mi a párod és a gyermeked szeretetnyelve, és azt is, hogyan tudsz ezáltal egy sokkal bensőségesebb és örömtelibb kommunikációt kialakítani.
Tartalom
MILYEN SZERETETNYELVEK LÉTEZNEK?
NEM CSAK EGYETLEN SZERETETNYELVÜNK LEHET
A SZERETETNYELVEK VÁLTOZHATNAK
MIÉRT HASZNÁLD A SZERETETNYELVEK SZERINTI KOMMUNIKÁCIÓT?
A SZERETETNYELVEK ALKALMAZÁSA
SZERETETNYELVEKRŐL FÉRFIAKNAK
Így fejezd ki a szeretetedet a párod iránt, szeretetnyelvenként, ha férfi vagy
SZERETETNYELVEKRŐL NŐKNEK
Így fejezd ki a szeretetedet a párod iránt, szeretetnyelvenként, ha nő vagy
SZERETETNYELVEKRŐL SZÜLŐKNEK
Mindannyiunknak van szeretetnyelve, vagyis mindannyian meg tudjuk fogalmazni, mitől érezzük magunkat szeretve. Azonban ez mindenkinél másban nyilvánul meg, mindenkire egyénileg jellemző. Míg az egyik ember örül az öleléseknek, annak, ha megfogják a kezét, addig a másik egyenesen viszolyog attól, hogy túl közel merészkednek hozzá, esetleg megérintik. Van, aki annak örül, ha apró ajándékokkal vagy szívességekkel kedveskedünk neki. De honnan tudhatjuk, hogy a másik ember mitől érzi magát szeretve és egyáltalán miért lényeges, hogy tudjuk ezt?
MILYEN SZERETETNYELVEK LÉTEZNEK?
Gary Chapman amerikai család- és párterapeuta szerint a szeretet kifejezése és befogadása ugyanolyan tanulási folyamat által válik a sajátunkká, mint pl. a nyelv. A szeretet közvetítése Chapman szerint ötféle kommunikációs csatornán keresztül történik, s mindannyian azon a nyelven vagy nyelveken tudjuk befogadni és kifejezni a szeretetet, amelyre a személyiségünk és a neveltetésünk alapján a leginkább fogékonyakká váltunk. Az tehát, hogy ki mitől érzi magát szeretve és hogyan fejezi ki a szeretetét, mindenkinél egyéni sajátosság. Ezért fordul gyakran elő, hogy míg mi azt hisszük, a legtöbbet tettük a másikért, minden lehetséges eszközzel kimutattuk a szeretetünket, ő nem érzi úgy, hogy szeretjük, hogy szeretve van.
Alapvetően 5 szeretetnyelv létezik.
Elismerő szavak
Akiknek az elismerő szavakon keresztül vezet a szívükhöz az út, azok szeretik hallani, hogy szeretik és elismerik őket. Nekik mondani kell, hogy szeretik őket, hogy csinosak, vonzóak, ügyesek, mert ettől érzik szeretve magukat.
Ajándékozás
E szeretetnyelvet használók akkor érzik leginkább, hogy szeretik őket, ha ajándékot kapnak. Számukra az (akármilyen apró vagy olcsó, sokszor pénzbe sem kerülő) ajándék a kézzelfogható bizonyítéka a szeretetnek.
Minőségi idő
A minőségi időt előnyben részesítők azt várják, hogy zavartalanul és egymásra figyelve lehessenek együtt a másikkal. Számukra egy közös séta vagy kettesben történő beszélgetés sokkal többet jelent, mint például egy tárgyi ajándék, hiszen ilyenkor azt érzik, szeretünk a társaságukban lenni és figyelünk rájuk.
Szívességek
Akik a szívességek nyelvén beszélnek, azok a szavak és a tárgyak helyett a tettekre figyelnek inkább. Számukra az a fontos, hogy a másik segítsen nekik (pl. a háztartásban, a munkában, egy konkrét projektben stb.), részt vállaljon abban a tevékenységben, amely nekik fontos.
Testi érintés
Azok számára, akik a testi érintésen keresztül érzik biztosnak és valóságosnak a szeretetet, elengedhetetlen a közvetlen kontaktus. Ha az elfogadott és kívánt módon (pl. ölelés, puszi) érünk hozzájuk, azt üzenjük nekik, hogy közel állnak hozzánk, elfogadjuk őket és biztonságban vannak.
NEM CSAK EGYETLEN SZERETETNYELVÜNK LEHET
Vannak emberek, akikről már az első találkozáskor meg lehet mondani, mi a szeretetnyelvük, s ők általában tisztában is vannak azzal, hogy mitől érzik szeretve magukat. Azonban a legtöbb ember nem csak egy szeretetnyelvvel rendelkezik.
A szeretetnyelvek erősségük szerint skálázhatóak is, általában kialakul egy elsődleges és egy vagy több másodlagos szeretetnyelv is.
Érdekes megfigyelni, hogy társas kapcsolatainkban szintén több szeretetnyelv lehet jelen, a kapcsolat mélységétől és minőségétől függően. Például az az anya, aki általában véve nem szereti a testi érintésekkel kifejezni a szeretetet, s maga is nehezen fogad be ilyesmit, a gyermekét mégis gyakran ölelgeti és puszilgatja. Ebben az esetben az ő gyermekhez kötött (és ebben a kapcsolatban elsődleges) szeretetnyelve a testi érintés.
A SZERETETNYELVEK VÁLTOZHATNAK
Ahogyan a személyiségünk és az élethelyzeteink változnak az idők során, úgy a szeretetnyelvünk is változhat, vagy kialakulhatnak további szeretetnyelveink is. Előfordul, hogy amíg gyermek vagy fiatal felnőtt valaki, bizonyos szeretetkifejeződéseket (pl. ölelés) nem tud vagy nem akar befogadni, ennek megfelelően nem is tudja használni, azonban az élethelyzete és a személyisége változásával megtanulja (valakitől, pl. egy párkapcsolatban, vagy szülő-gyermek kapcsolatban), hogy azon a nyelven is tud kommunikálni.
MIÉRT HASZNÁLD A SZERETETNYELVEK SZERINTI KOMMUNIKÁCIÓT?
Mert jobb lesz a kapcsolat. Ha megfigyeled a szeretett személyt és észreveszed, mi teszi őt boldoggá, majd megpróbálsz aszerint viszonyulni hozzá, az ő reakciója is bensőségesebb és őszintébb lesz, hiszen szeretve érzi magát.
Ugyanakkor két különböző dolog a szeretet, mint érzés, amiről mi tudunk, de a másik nem biztos, hogy tudja, hogy szeretjük, és a szeretet, mint cselekvés, amikor az ő boldogságáért teszünk.
A szeretetnyelvek ismerete és a szeretetnyelvek szerinti kommunikáció abban segít, hogy a szeretet kifejezésekor ne abból induljunk ki, hogy minket mi tesz boldoggá, hanem abból, amire a másiknak van szüksége. Például, ha a feleség szeret reggelente együtt kávézni a férjével, de a férj mindennel elhalmozza a mindennapokban, csak épp ezt a reggeli kávézást mellőzi, a feleség pedig elégedetlen és frusztrált az ajándékok ellenére is, ott valószínűleg arról van szó, hogy a férj nem vette észre, hogy a felesége szeretetnyelve a minőségi idő eltöltése lenne, nem vagy nem elsődlegesen az ajándékok. Ilyenkor – habár a két ember szereti egymást – könnyen zátonyra fut a kommunikáció, hiszen nem tudják, hogyan közelítsenek egymáshoz: a férj azt érzi, hogy „semmi nem elég” vagy „nem vagyok elég jó”, a feleség pedig azt, hogy nem értik és nem szeretik őt.
Hogyan vedd észre, mi teszi boldoggá a másikat?
Az a nehézség ilyenkor, hogy a felnőttek ösztöneire, a gyerekekkel ellentétben, már egy csomó „réteg” rakódott, s nehezen mondják ki olyan könnyen és őszintén mindazt, amit gondolnak. Ezért a felnőttek esetében erősebben kell figyelnünk a másikra, sőt, megeshet, hogy találomra kell választanunk és egy kicsit próbálkozni az 5 nyelvvel azért, hogy kifejezzük például a párunk felé a szeretetünket.
Az alábbiakban szeretetnyelvenként olvashatsz néhány tippet arra, hogyan vedd észre és hogyan alkalmazd a másik fél szeretetnyelve szerinti kommunikációt a párkapcsolatodban és szülőként.
A SZERETETNYELVEK ALKALMAZÁSA
SZERETETNYELVEKRŐL FÉRFIAKNAK
A férfiak évezredek óta próbálják megfejteni a nőket, pedig a legtöbb esetben, kedves férfiak, elég, ha csak megfigyelitek őket, és máris megkapjátok a rejtvény kulcsát. Gondold csak végig…
Te mitől érzed magad szeretve? Attól, ha a párod csak és kizárólag rád figyel? Vagy attól, ha kisebb-nagyobb ajándékokat hoz neked, bárhol is jár? Ha elkészíti a kedvenc ételedet? Vagy attól, ha odabújik hozzád?
A jó hír az, hogy a nők is így működnek, a másik jó hír pedig, hogy férfiként emiatt könnyebb közelebb kerülnöd hozzájuk.
Figyeld meg, mikor mosolyog a legtöbbet, mikor örül a legjobban a párod! Akkor, ha elmosogatsz néha helyette? Vagy akkor, ha megleped valami apró ajándékkal? Esetleg, ha a nap elején vagy végén beülsz vele valahová egy kávéra, ahol kettesben lehettek? Vagy, ha megdicséred az új frizuráját, észreveszed a szép, tiszta lakást, vagy ha néha megköszönöd neki, hogy este 11k-kor még vasal, reggel 6-ra pedig már becsomagolta és elrakta a gyerekek tízóraiját? Ha szeretnéd, hogy tudja, mennyire szereted őt, az ő szeretetnyelve szerint kell elmondanod neki!
Így fejezd ki a szeretetedet a párod iránt, szeretetnyelvenként, ha férfi vagy
ELISMERŐ SZAVAK – A nők sokszor úgy érzik, hogy képtelenek minden területen jól teljesíteni. Dicsérjétek meg a külsejüket, a lakást, a háztartást, a gyerekekkel kapcsolatos dolgokat és köszönjétek meg néha azt is, amit talán mindketten természetesnek érzetek, mégis erőfeszítésekbe kerül.
Pl.:
- Csinos rajtad ez a ruha!
- Milyen szép rend van!
- Ez a hús nagyon finom lett!
- Jó anya vagy!
- Veled mindig tudok nevetni!
- Köszönöm, hogy mindig elintézed ezt!
- Köszönöm, hogy így állsz hozzá!
- Hálás vagyok érte, hogy lefoglalod a gyerekeket, amíg dolgozom!
MINŐSÉGI IDŐ – Kérdezzétek meg, hogy mit szeretnének együtt csinálni! Vagy csak üljetek le az asszonyaitok mellé, nézzetek rá, kérdezzétek meg, hogy milyen volt a napjuk, hallgassátok meg, amit mondanak, kérdezzetek vissza és főleg: ne mondjátok meg a tutit, ne akarjátok megoldani!
AJÁNDÉKOK – Ne várjatok különleges alkalomra, bármikor örülnek a nők egy kis figyelmességnek – a legtöbb ilyen nem kerül pénzbe, de a hatása hosszú távú!
Pl.:
- szerelmes levél
- egy doboz bonbon
- egy különlegesen szép levél ősszel
- közös kép a nyaralásról egy borús téli napon
- a gyerekről készült cuki fotó napközben
- egy kedves üzenet/videó messengeren
- reggeli kávé az ágyba, nem csak hétvégén
- reggeli készítése
- színházjegy
SZÍVESSÉGEK – Kérdezzétek meg: Miben segíthetek neked ma? A nőknek szóló részben is ezt írtam. Szó szerint. Az a tapasztalatom, hogy ezt a mondatot az egyik legnehezebb kimondani.
További ötletek:
- intézd el helyette a postát
- hozd el ma te a gyerekeket a suliból
- rakd be vagy szedd ki a mosást
- mosogass el
- tedd lehetővé, hogy ő is elmehessen futni/könyvtárba/bulizni stb.
TESTI ÉRINTÉS – Ha a nő gyakran bújik, ölel, simogat, akkor ez a nyelv valószínűleg dobogós nála. Ha megkérdezitek, hogy „Mitől éreznéd jobban, hogy szeretlek?”, s a válasz az, hogy „Ha megölelnél…”, hát rajta!
További ötletek:
- reggelente simogasd meg az arcát
- fogd meg a kezét az utcán – és otthon is
- öleld át a moziban
- ülj mellé filmnézés, olvasás közben
SZERETETNYELVEKRŐL NŐKNEK
Te miből tudod, hogy szeret a férjed/barátod? Mitől érzed magad szeretve? És azt tudod, hogy a párod mitől? Ha jól megfigyeled őt, könnyedén rájöhetsz, mivel tudod úgy kifejezni a szeretetedet iránta, ahogy neki jó és fontos. Ezzel nemcsak a kapcsolatotokat erősítheted meg, de érzékeny és láthatatlanul beépülő mintát adhatsz a gyerekeidnek is abból, hogyan kell „jól szeretni”.
Így fejezd ki a szeretetedet a párod iránt, szeretetnyelvenként, ha nő vagy
ELISMERŐ SZAVAK –Nőként elképesztően sokat tehetünk azért, hogy megadjuk a párunknak azt a fajta elismerést, amelyre vágyik. Azon túl, hogy a panaszkodás és elégedetlenkedés helyett az érzelmeinket kifejezve, asszertíven és én-üzenetekkel kommunikálunk, érdemes időnként szavakkal is kifejezni az elismerésünket. (Még akkor is, ha nem ez az elsődleges szeretetnyelve.)
Honnan tudod, hogy erre vágyik? Ha a férfi azt nehezményezi, hogy zsörtölődsz és semmi nem jó neked, vagy ha úgy látod, büszke arra, amit megtett, esetleg nehezére is esett megtenni, vagy máskor nem szokta, dicsérj, adj elismerést!
Pl.:
- „Jó apa/férj vagy!” (Ez különösen akkor hatásos, ha valamit megcsinált, elintézett, megoldott előtte.)
- „Szeretem, hogy a nehéz helyzetekben is meg tudsz nevettetni!”
- „Felnézek rád, amiért ennyire higgadt tudsz maradni egy ilyen helyzetben!”
- „Látom, hogy lenyírtad a füvet/kivitted a szemetet/visszaszerelted a szekrényajtót/bepakoltad a gyerek uzsonnáját stb. Köszönöm!”
- „Nagyon büszke vagyok rád az új pozíciód miatt! Olyan sokat dolgoztál érte!”
- „Hálás vagyok, hogy mindent előteremtesz a családnak.”
- „Nélküled ez nem sikerült volna!”
- „Tudom, hogy rád mindig számíthatok!”
- „Még mindig te tesztel a legjobban!”😊
MINŐSÉGI IDŐ – Ha a férfi azt mondja, hogy folyton köztetek van a porszívó és a szennyeskosár, talán úgy akar együtt lenni veled, hogy csak rá figyelsz! Ránézel és meghallgatod!
További tippek:
- Vidd el egy kettesben töltött hétvégére! (Nem csak a férfiak szervezhetnek ilyet.)
- Ha hallgatag típus, időnként csak csendben olvasgass mellette (Nem kell mindig beszélni.)
- Hallgasd meg, de ne reflektálj azonnal a hallottakra! Ne akarj azonnal tanácsot adni, vagy megmondani, mit tegyen! Főleg ne torkold le!
- Hallgasd meg, és ha a tanácsodat kéri, adj neki, de ne oktasd ki!
- Sportoljatok, művelődjetek, szórakozzatok együtt! (A gyerekekkel és kettesben is!)
AJÁNDÉKOK- Ha egy vásárolt, talált vagy készített dolognak örül legjobban a társad – akár egy pasis újságnak, vagy a kedvenc sütije megsütésének – tedd/vedd gyakrabban!
További tippek:
- Főzz neki egy kávét, ha látod, hogy fáradt!
- Vedd meg a következő havi kondibérletét!
- Ha látod, hogy kinézett valamit, amit nem venne meg magának, lepd meg vele!
SZÍVESSÉGEK- Kérdezd meg: Miben segíthetek neked ma?/Tudok segíteni ebben?/Hogyan tudok segíteni? /Mi lenne most a segítség számodra?/Minek örülnél?/Elmenjek oda helyetted?
További tippek:
- „Ma én viszlek téged étterembe!”
- hívd meg a barátait hozzátok vagy egy szórakozóhelyre (és lépj le pár órára a gyerekekkel)
- főzz neki valami finomat
- csinálj meg valamit, amit te is meg tudsz, és ő nem szereti csinálni
- adj neki időt a pihenésre, feltöltődésre
TESTI ÉRINTÉS – Megint a porszívó és a szennyeskosár…de most fizikailag! Ölelés, simogatás, csók – ezek nélkül nem érezheti szeretve magát valaki, aki ezen a nyelven ért legjobban.
SZERETETNYELVEKRŐL SZÜLŐKNEK
Ismerős a helyzet, amikor tényleg minden tőled telhetőt megteszel a gyerekért, egy ideig jó is a hangulat, megy minden a maga útján, aztán hirtelen a gyerek hisztizni kezd, csapkod, ellenkezik és semmivel nem tudod meggyőzni?
A jó hír, hogy nem benned és főleg nem benne van a hiba! Csakis a kommunikációban.
De akkor hogyan szólj hozzá és mit tegyél, hogy képes legyen újra önmagát adni és olyan tüneményesen viselkedni, imádnivaló lenni, amilyen valójában?
A gyerekeknek is van szeretetnyelve ráadásul az övéket sokkal könnyebb felfedezni, mint a felnőttekét, hiszen a kommunikációjuk még őszinte és ösztönös. Ha megfigyeled, hogyan kommunikál veled, mikor hogyan viselkedik, mire milyen reakciót ad, akkor könnyedén kiderítheted, melyik az ő legfontosabb szeretetnyelve. Hiszen amilyen nyelven „beszél” veled, valószínűleg az az a nyelv, amelyen a legjobban meg is ért téged.
Lássunk néhány példát!
ELISMERŐ SZAVAK – „Milyen szép vagy, anya!”
Ha a gyerek megdicsér, valószínűleg ő maga is a dicséretekből tudja leszűrni leginkább, hogy szereted őt. Vágyik a dicséretedre, az elismerésedre. Legközelebb, amikor rajzol valamit, jobb jegyet kap az eddigieknél, ügyesebben bukfencezik, vagy csak egyszerűen szól, hogy: „Nézd, Anya/Apa!”, ne csak annyit mondj neki: „Ügyes vagy!”, hanem dicsérd meg az igyekezetét („Látom, milyen szép, egymáshoz illő színeket használtál”), emeld ki az eredményét („Nahát, milyen szép jegy, láttam, mennyit gyakoroltál! Gyere, ünnepljük meg egy sütivel!”), vagy ígérd meg neki, hogy kiteszitek a rajzát a hűtőre, hiszen annyit dolgozott vele és olyan jól sikerült!
MINŐSÉGI IDŐ – „Anya, gyere, játssz velem!”
Vagyis időt szeretne tölteni veled. Minőségi, rólatok szóló időt. Menj vele játszani, gyűjtsetek gesztenyét, szervezzetek közös programot a hétvégére! Az ilyen gyerekeknek ugyanis a személyes jelenlétre és az együtt töltött időre van a legnagyobb szüksége. Ebből születnek a legszebb emlékei.
AJÁNDÉKOK – „Apa, mit hoztál ma nekem?”
Az ilyen gyerekek annak örülnek a legjobban, ha tárgyakkal, ajándékokkal fejezed ki a szeretetedet iránta. Ebben az esetben sem kell azonban nagy és drága dolgokra gondolni. Elég egy kifli, ha boltban jártál, egy szép kavics, ami csillog, ha nélküle voltál nyaralni, vagy egy neki tetsző füzet, amikor a nagytesónak vásárolsz, aki már iskolás.
SZÍVESSÉGEK – „Apa, szereld meg a bicajomat!”
A közös vagy neki szóló tevékenységet, segítséget értékeli a legtöbbre. Amikor teszel érte valamit vagy például szervezel neki egy szülinapi zsúrt.
TESTI ÉRINTÉS – „Anya, masszírozd meg a hátam!”, vagy csak egyszerűen bújós…
A gyereknek muszáj hozzád érnie, keresi és használja a testi kontaktus lehetőségét. Ez ad neki biztonságot, ez nyugtatja meg a leghamarabb, ebből érzi igazán, hogy szereted. Ha ilyen típusú a gyermeked, öleld és puszilgasd sokat és a lehető legtöbbször legyél elérhető távolságban a számára! Igyátok meg összebújva a reggeli kávét és hétvégén nézzetek együtt mesét, tornázzatok közösen, csiklandozd és simogasd meg a fejét, amikor csak teheted!
Szeresd az ő nyelvén és akár azonnal látható lesz a változás!
Sokkal bővebben olvashatsz a témáról Gary Chapman közérthető, hihetetlenül hasznos könyveiben.
Ha te is úgy érzed, szükséged lehet egy coach segítségére a szeretetnyelvek felfedezéséhez és ahhoz, hogy jobbá tedd a pároddal, gyermekeddel való kapcsolatodat, fordulj hozzám bizalommal, tudok segíteni!
Felhasznált irodalom:
Chapman, Gary (2022): Az 5 szeretetnyelv: Egymásra hangolva – Az életre szóló szeretet titka, Harmat Kiadó Kft.