Egy szép, napsütéses szombati munkanapon a HiSchool a Budapesti Corvinus Egyetemre szervezett egy Pályaorientációs Fesztivált és én örömmel vettem részt rajta a diákokat támogató coachként.
A HiSchool egy olyan társadalmi vállalkozás, mely a középiskolásokat segíti coachinggal, tréningekkel, előadásokkal annak érdekében, hogy a pályaválasztás minél izgalmasabb és sikeresebb folyamat legyen.
Én 2021. májusában csatlakoztam önkéntes coachként a szervezethez, és amikor módom van rá, egyéni ülések keretében pályaorientációs coachinggal segítek a diákoknak jobban rálátni saját erősségeikre, erőforrásaikra és lendületet szerezni ahhoz, hogy eldöntsék, a középiskola után merre folytatják tanulmányaikat, s “mik lesznek, ha nagyok lesznek” 🙂
A 2022. októberi Pályaorientációs Fesztiválra a férjemmel érkeztem, mert bár kettőnk közül csak én jártam a Corvinusra, ami otthont adott ennek a délelőtti rendezvénynek, mindketten a Szent István Gimnázium tanulói voltunk hajdanán, s emiatt még inkább szerettük volna támogatni tudásunkkal ezt a kb 2000 diákot vonzó eseményt. A mi alma materünk mellett még három gimnáziumból, a Kölcsey Ferenc Gimnáziumból, a Szerb Antal Gimnáziumból és az ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium vettek részt tanulók 9-12. osztályig a programokon. A diákok rengeteg előadás és program közül választhattak! A férjemet, Czakó Pétert például az Álom Színpadon chipfejlesztés témájában interjúztatták. Az előadás előtt s után az egyetem belső folyosóján a diákok ki is próbálhatták azt az eszközt, amit érdekességként magával vitt: a microbitet. Ez egy programozható fejlesztőkártya, melynek segítségével a diákok és a tanárok játékos formában sajátíthatják el a programozás és az elektronika alapjait.
Az előadások alatt és közben én az egyetem előterében voltam néhány kollégámmal és képkártyákkal, valamint inspiráló kérdéskártyákkal kezdeményeztünk beszélgetést a diákokkal. Nagyon kedvesek voltak és szívesen jöttek oda, hogy válaszoljanak olyan kérdéseimre, mint hogy:
– Mi az, amiért úgy érzed, érdemes felkelned reggel?
– Ha egy tündér teljesíteni egy kívánságodat a majdani munkáddal, karriereddel kapcsolatban, mi lenne az?
– Mi az, amiben jó vagy és szereted is csinálni?
– Mikor tudod kihozni magadból a legtöbbet?
– Honnan veszed észre magadon, ha jó úton jársz?
Az volt a benyomásom, hogy szívesen gondolkodtak el ezeken a fogas kérdéseken, el is mondták, ami bennük van ezzel kapcsolatban és igazán nyitottak voltak néhány perces beszélgetésre velem, aki tulajdonképpen számukra akkor még idegen voltam.
Érdemes minél többször tudatosítani magunkban – mindnyájunknak – hogy mit akarunk csinálni, mi az, amiben jók vagyunk és miben lenne még érdemes fejlődni. S mindezt a tudatosítást jó lenne mihamarabb elkezdeni, mert így egy csomó felesleges körtől kíméljük meg magunkat a karrierünk során.
Hiszen – ahogy a HiSchool mottója is kimondja, nagyon fontos az, hogy: „Szeresd azt, amit csinálsz. Csináld azt, amit szeretsz.”
Éppen ezért egyik kiemelt célom, hogy a coachok, mint segítő szakemberek munkáját minél többen megismerjék és azt is, hogy a diákok éljenek a lehetőséggel, hogy 3 alkalmas ingyenes coaching folyamatot kaphatnak a HiSchool önkéntes coachaitól.
Ezért dolgozunk mi, ezért voltam én is ott!