Gary Chapman 84 éves, még ma is élő párkapcsolati szakértő, házassági tanácsadó. Zseniális szakember és íróként is megállja a helyét, rengeteg műve jelent meg, melyeket egyedül, vagy kiemelkedő kollégáival közösen írt.
Sok könyvét olvastam (A szeretet, mint életforma, A házasság négy évszaka, A szeretet másik arca, a harag, Gyerekekre hangolva, 12 dolog, amit jó lett volna tudni az esküvőm előtt / mielőtt szülők lettünk, …), de az alapmű egyértelműen az Egymásra hangolva. Ez az 5 szeretetnyelvről szól, vagyis arról, hogy hogy is van az, hogy atekintetben is mások vagyunk, hogy mitől érezzük magunkat szeretve. (Hosszabb cikket is írtama témáról, ez itt olvasható.)
Mi ez az 5 szeretetnyelv? Az elismerő szavak, a minőségi idő, az ajándékozás, a szívességek és a testi érintés. Megérteni elég könnyű a könyvekből, a mindennapokban művelni annál nehezebb.
A könyvek többsége erre az 5 szeretetnyelvre alapszik, A bocsánatkérés 5 nyelve című mű azonban egy kicsit más. Itt is 5 nyelvről van szó ugyan, de a téma most az, hogy miből érzi a másik, hogy igazán sajnáljuk azt, amit ellene tettünk (függetlenül attól, hogy véletlen vagy szándékos volt a szó vagy cselekedet).
A bocsánatkérés 5 nyelve a következő:
- Fájdalmunk kifejezése – „Sajnálom!”
- A felelősség vállalása – „Hibáztam.”
- Kárpótlás – „Mivel tehetném jóvá?”
- Őszinte megbánás – „Megígérem, hogy nem fordul elő többet!”
- A megbocsátás kérése – „Meg tudnál bocsánatni?”
Egy kicsit furcsán hangzik? Elhiszem. Viszont igaz. Tényleg ajánlom legalább egyszer elolvasni ás átgondolni, hogy hogyan működünk egy-egy hibánk után és hogyan reagálunk másokra, amikor ők hibáznak.
S egy percig ne aggódjunk, hogy az e témáról szóló 250 oldal unalmas lesz, mert telis-tele van sztorikkal, ahogy azt már Gary Chapmantől megszokhattuk. Jól fogunk szórakozni, de figyelem! Nem való mindenkinek. Csak annak, aki hajlandó keményen dolgozni a kapcsolataiért.