business és team coach

Dr. Marschall B. Rosenberg: A szavak ablakok vagy falak

Marschall Rosenberg: a szavak ablakok vagy falak c könyvborítója

Az erőszakmentes kommunikációval (EMK) sok évvel ezelőtt találkoztam először és azonnal megszerettem. Mondjuk…páran elég furcsán néztek körülöttem, amikor elkezdtem „használni” a kapcsolataimban az alapelveit. S a mai napig sem könnyű 😊

A témában számomra abszolút alapmű és nagyon sokat adott Rosenberg könyve. Az EMK-modell 4 lépését meghallani könnyű. Megérteni kicsit már nehezebb. Jól alkalmazni pedig egyáltalán nem könnyű.

A 4 lépés ahhoz, hogy másokhoz kapcsolódjunk:

  1. megfigyelés
  2. érzés
  3. szükséglet
  4. kérés

Ezt érdemes addig mantrázni, míg be nem épül – és persze gyakorolni. Eleinte kissé tankönyvszagú lesz talán, de már meglesz mögötte a jószándék.

Pontosan mit is jelent a fenti 4 lépés?

  1. Megfigyelés – megfigyeljük, hogy a másik mit tesz vagy mond egy adott helyzetben (mintha kamerával vennénk fel, csak képeket és hangokat – de nem ítéletet és nem múltbeli eseményeket)
  2. Érzés – kifejezzük azt / azokat az érzéseket, amiket a másik szavai / cselekedetei bennünk ébresztenek (nem könnyű, mert nem vagyok hozzászokva, hogy valódi érzéseket mondjunk ki, pl. csalódott, tanácstalan, hálás, feldobott, stb.)
  3. Szükséglet – elmondjuk, hogy milyen szükségletünk kapcsolódik a kifejezett érzéshez (emberi szükségletekről beszélünk, ami mindenkinek van: éhség, támogatás, tsztánlátás, stb.)
  4. Kérés – a másik felé megfogalmazunk egy kérést, valamit, amit szerenénk, ha ő megtenne, esetleg kimondana (figyelem! ez nem parancs és nem követelés, vagyis visszautasítható)

A könyvbe még a 30. oldalig sem jututnk el, de már az EMK értékét a gyakorlatban olyan menekülttáborban történt incidens során mutatja be Rosenberg, hogy azt egy életre megjegyezzük. S nem csak ezt az egyet. Időről időre felbukkannak a könyvben szürke háttérrel kiemelt „EMK a gyakorlatban” blokkok, amik hosszú történeteket mutatnak be jó magyarázattal. A köztes részekben pedig egyre mélyebbre és mélyebbre ásunk a megfigyelésekben, az érzésekben, a szükségletekben és a kérésekben – rengeteg példamondattal alátámasztva.

Nagyon sokat adott ez a könyv, többször olvastam már, nyugodt szívvel ajánlom mindenkinek, aki szeretne előrébb lépni az önismeret útján és kommunikálni másokkal.

Legújabb bejegyzések

Az Éva magazin 2023. szeptemberi online számában Naszvadi Judith készített velem interjút.

Rövid interjú a pozitívumokról és kihívásokról a szakdolgozatom írása során

Szeretetnyelvekről férfiaknak, nőknek és szülőknek

Ezeket olvastad már?

Ügyfeleim véleménye

Olvasd el, mit mondanak azok, akik már dolgoztak velem!

Nem tudod, milyen lenne a közös munka?

Gyere és vegyél részt egy 30 perces, ingyenes konzultáción, ahol megismerkedünk egymással és megnézzük, hol van szükséged segítségre és milyen megoldást tudok ajánlani Neked!