Az erőszakmentes kommunikációval (EMK) sok évvel ezelőtt találkoztam először és azonnal megszerettem. Mondjuk…páran elég furcsán néztek körülöttem, amikor elkezdtem „használni” a kapcsolataimban az alapelveit. S a mai napig sem könnyű 😊
A témában számomra abszolút alapmű és nagyon sokat adott Rosenberg könyve. Az EMK-modell 4 lépését meghallani könnyű. Megérteni kicsit már nehezebb. Jól alkalmazni pedig egyáltalán nem könnyű.
A 4 lépés ahhoz, hogy másokhoz kapcsolódjunk:
- megfigyelés
- érzés
- szükséglet
- kérés
Ezt érdemes addig mantrázni, míg be nem épül – és persze gyakorolni. Eleinte kissé tankönyvszagú lesz talán, de már meglesz mögötte a jószándék.
Pontosan mit is jelent a fenti 4 lépés?
- Megfigyelés – megfigyeljük, hogy a másik mit tesz vagy mond egy adott helyzetben (mintha kamerával vennénk fel, csak képeket és hangokat – de nem ítéletet és nem múltbeli eseményeket)
- Érzés – kifejezzük azt / azokat az érzéseket, amiket a másik szavai / cselekedetei bennünk ébresztenek (nem könnyű, mert nem vagyok hozzászokva, hogy valódi érzéseket mondjunk ki, pl. csalódott, tanácstalan, hálás, feldobott, stb.)
- Szükséglet – elmondjuk, hogy milyen szükségletünk kapcsolódik a kifejezett érzéshez (emberi szükségletekről beszélünk, ami mindenkinek van: éhség, támogatás, tsztánlátás, stb.)
- Kérés – a másik felé megfogalmazunk egy kérést, valamit, amit szerenénk, ha ő megtenne, esetleg kimondana (figyelem! ez nem parancs és nem követelés, vagyis visszautasítható)
A könyvbe még a 30. oldalig sem jututnk el, de már az EMK értékét a gyakorlatban olyan menekülttáborban történt incidens során mutatja be Rosenberg, hogy azt egy életre megjegyezzük. S nem csak ezt az egyet. Időről időre felbukkannak a könyvben szürke háttérrel kiemelt „EMK a gyakorlatban” blokkok, amik hosszú történeteket mutatnak be jó magyarázattal. A köztes részekben pedig egyre mélyebbre és mélyebbre ásunk a megfigyelésekben, az érzésekben, a szükségletekben és a kérésekben – rengeteg példamondattal alátámasztva.
Nagyon sokat adott ez a könyv, többször olvastam már, nyugodt szívvel ajánlom mindenkinek, aki szeretne előrébb lépni az önismeret útján és kommunikálni másokkal.